pondělí 6. ledna 2014

Textilní pexeso

Díky, že jste přišli. Máme nové stránky, tak Vás na ně nyní přesměrujeme...

Pokud Vám Ježíšek nadělil pomůcky určené hlavně na techniku patchwork, nebuďte vůbec smutné. Základní vybavení – podložku, pravítko a řezák využije každá i začínající švadlenka.
Osobně mám pouze toto základní vybavení, patchworkovou dečku jsem šila jen jednou, ale pomůcky často využívám.


Projekt, na kterém si můžete dokonale vyzkoušet pomůcky na patchwork je třeba TEXTILNÍ PEXESO.

Co potřebujeme…
  • Látku s obrázky – obrázky musí tvořit dvojce (pokud nemáte obrázky, můžete na pexeso použít látky např. stejné barvy nebo stejné textury)
  • Výztuhu na látku  (např. Novopast  80 + 18 g/m2)
  • Látku na základ pexesa
  • Termolín duté vlákno pro výplň
Samotná spotřeba materiálu se odvíjí od velikosti a počtu obrázků. Já mám obrázek motivu o velikosti 8 x 8 cm, čtvereček základny jsem zvolila o velikosti 12 x 12 cm (k jednomu obrázku potřebujeme dva čtverečky základní látky), výztuhu potřebujeme pod všechny čtverečky s motivem, termolín do vnitřku každé karty.

     Příklad pro počet 10 dvojic:
  •         Čtverečků s motivem 2 x 10 = 20 ks
  •         Čtverečků základní látky 4 x 10 = 40 ks
  •        Čtverečků z termolínu 2 x 10 = 20 ks


Začínáme:
Při šití velkého počtu stejných výrobků (karet pexesa) doporučuji stříhat, řezat, šít … formáty společně (sdružené formáty) a pracovní operace provádět opakovaně (sdružené operace).
Připravíme si potřebný materiál (než začnete řezat, stříhat doporučuji zkontrolovat, že obrázky tvoří dvojce).


Na lícovou stranu obrázku nažehlíme výztuhu.


Obrázky budu obšívat, aby byl začištěný okraj. Můžeme použít hustší entlovací steh nebo overlock. Pro overlock vytvoříme sdružené pásy, které obšijeme a až následně rozřežeme na jednotlivé motivy. Entlovacím stehem můžeme obrázky obšívat kolem do kola. 
Motiv rozřežeme na jednotlivé pásy.


Pásy obšijeme a následně rozřežeme na jednotlivé obrázky. Obrázky postupně obšijeme na dalších stranách.  Mezi obrázky necháváme cca 4 cm švu. Poté rozstřihneme na jednotlivé obrázky – stříháme uprostřed volného švu, konce zahneme do rubu (z důvodu, aby se nepáral overlockový steh).Ze základní látky nařežeme potřebný počet čtverců základny. Na každou hrací kartu potřebujeme 2 ks.


Podle zvolených velikostí našpendlíme motiv na základní látku. Já mám motiv 8 x 8 cm, látku   12 x 12 cm, proto špendlím ve vzdálenosti 2 x 2 cm od rohu - použijeme pravítko se značkami. Opakujeme na všechny čtverečky.Nařežeme čtverce  termolínu. Řežeme stejnou velikost jako ze základního materiálu, já 12 x 12 cm.


Spojíme termolín a díl s našpendleným motivem. Termolín položíme na podložku a na něj lícem nahoru základní látku s našpendleným motivem. Na hraně motivu přišijeme přímým stehem. Opakujeme na všechny čtverečky.


Sešijeme přední a zadní díl kartičky ze základní látky.  Základní látku položíme na podložku lícem nahoru, na ní položíme díl s našitým motivem, lícem dolu. Kolem do kola obšijeme na šířku patky. Na jedné straně necháme nesešitý otvor pro přetočení. Na začátku a konci zapošíváme (několik stehů tam a zpět), toto je důležité, aby stehy nepovolili při protáčení.


Na všech kartičkách sestřihneme rohy a termolín od švu směrem ven.

.

Kartičky protočíme lícem ven. Vyrovnáme rohy (doporučuji použít např. silnější háček - jeho kulatý hrot).


Podhrneme nesešitý otvor do rubu (můžeme přežehlit) a v ruce skrytým stehem zašijeme. Můžeme doplnit o praktický pytel na úschovu a hrajeme :o) Hezké hraní, velké pamatování a šijte s námi.
d.2 komentáře:

  1. Vy mi čtete myšlenky, nějakou dobu jsem koukala po nápadech na ušití pexesa a stejnou látku mám ještě doma :) Díky moc. Určitě časem vyzkouším.

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...