úterý 30. července 2013

Jehly do šicího stroje - typy a použití

Díky, že jste přišli. Máme nové stránky, tak Vás na ně nyní přesměrujeme...

Dát do šicího stroje správnou jehlu ve správný čas je malá věda. Označení, typy, použití správné jehly se správným materiálem... pojďme se trochu podívat jak na to.


Šít všechny materiály a všechny projekty s jednou jehlou by bylo sice jednoduché a praktické, ale lepších výsledků dosáhneme, když budeme jehly měnit podle druhu materiálu, který se chystáme šít.

Při volbě jehly se musíme zaměřit hlavně na vhodný typ a velikost jehly.


Typy jehel:
Nejběžnější typy jehel, se kterými se můžeme setkat, jsou tyto: 

Universal (standart) - H - nejuniverzálnější jehly s lehounce zakulacenou špičkou, aby byly ještě dost ostré pro tkaniny a současně neničily pleteniny. Nejčastěji se používají pro běžné tkaniny různých tlouštěk. Když nevíte jakou jehlu použít, je tato univerzální nejlepší volbou.

Jeans - HJ - velmi silné jehly s ostrou špičkou určené pro šití pevných látek jako je džínovina nebo kůže. 

Ballpoint - H-SUK - jehla vhodná pro šití pleteniny (úpletu). Kulatá špička proniká mezi vlákna pleteniny a eliminuje natržení látky. 

Sharp - HM - štíhlé jehly s velmi ostrou špičkou, které snadno pronikají do materiálu s velkou hustotou vláken jako je mikrovlákno a z přírodních materiálů pak hedvábí.

Stretch - HS - jehly určené pro extrémně pružné materiály s velkým podílem elastanu (např. plavkovina). Mají hlubší drážku v zadní části jehly a středně kulatou špičku, což eliminuje přeskakování stehů. 

Existují i další speciální typy jehel vhodné pro kůži, prošívání, vyšívání atd.  
Pokud chcete typy jehel do šicího stroje znát opravdu dokonale, mrkněte se na tuto brožuru firmy schmetz.


Velikosti jehel:
Na krabičkách s jehlami bývají napsána různá čísla. Jednak je to většinou číslo 130/705, které udává použitý systém jehel s ploškou na uchycení a zkosením u očka jehly. Toto označení odpovídá Japonskému systému značení 15/1 a označení číslem 2020 (2045), které používá firma Singer. 


Pak jsou zde čísla 60/8 až 110/18. Toto číslo udává tloušťku jehly a je, po výběru vhodného typu jehly, pro správný výběr zásadní.

To, že je číslo tvořeno dvěma čísly neznamená, že by udávalo tloušťku a délku nebo tak něco. Číslo vlevo, tedy 60, 70, atd. je evropské číslování a udává tloušťku jehly. Označení 80 odpovídá 0,8 mm, 90 je 0,9 mm atd.) a číslo vpravo je americké označení. Takže evropská 70 bude vždy doprovázena americkou 10, 80ku doprovází 12ka, atd.

Jehly tenké 60/8 - vhodné pro lehounké materiály: voál, tyl, organza, batist, košilovina, apod. 
Jehly střední 70/10 až 90/14 - pro  středně těžké materiály: běžné bavlněné i lněné látky, úplety...

Jehly silné 100/16 až 110/18 - pro těžké materiály: džínovina, samet, koženka, silné vlněné látky, apod.


Dvojjehla:
Dalším typem jehly, která pozvedne vaše šití o třídu výše je dvojjehla. S dvojjehlou umí šít většina domácích šicích strojů, jde jen o to nakouknout do manuálu a najít odvahu to zkusit. 


V příslušenství stroje bývá držák na druhou cívku nitě, který se na stroj připevní. Nitě se pak vedou zároveň běžnou cestou pro nit a na konci se do každé z jehel navlíkne jedna nit. Šev šitý dvojjehlou je vždy dokonale rovnoběžný a vaše zakončení rukávů, kalhot nebo pro třeba prošití zipu bude vypadat profesionálně. 
Označení dvojjehel pak neudává evropské a americké značení, ale větší číslo udává sílu jehly a menší rozteč jehel. K dispozici jsou jak dvojjehly univerzální tak dvojjehly pro šití úpletů.


Výrobci jehel:
Co se týká značek, tak vedle asi nemůžete šlápnout s jehlami značky Schmetz, ale ani jehly ostatních výrobců Akra, Organ, Veronica atd. nepodceňujte. Má zkušenost je, že dobře se dá šít i s 50let starými no name jehlami po babičce. :-)


A na závěr to nejdůležitější!
Ani dokonale zvolená jehla Vám nebude dobře sloužit, pokud bude tupá, ohnutá nebo jakkoli jinak poničená. Jakékoliv náznaky opotřebování jehly, v podobě většího hluku stroje, či vynechávání stehů, nepodceňujte a vyměňte jehlu za novou. Měňte radši více než méně. Můžete tak předejít zranění z ulomené jehly nebo poničení stroje. 


Díky, že jste dočetli až sem a neváhejte připojit zde Vaše postřehy ze světa jehel!

b. 


1 komentář:

  1. Moc děkuji za podrobné vysvětlení, opravdu mi pomohlo, často tápu, jak silnou jehlu použít :-) Hana

    OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...