úterý 26. února 2013

Zima stále nekončí, aneb návleky jsou pořád potřeba

Díky, že jste přišli. Máme nové stránky, tak Vás na ně nyní přesměrujeme...


Celou zimu se chystám na návleky, ale teprve teď, před jejím koncem na ně přišla řada. Píšu před jejím koncem, protože dle Murphyho zákonů, by měla zima po ušití návleků skončit.:-) Nějak se nám přes léto na nohavicích kombinézy vyčvachtaly gumičky. To by nebyla taková hrůza, kdyby největší zimní zábavou nebylo lozit na hromady sněhu u silnice. Ono totiž vysypávat co deset metrů sníh z bot, už tak zábavné není. A tak vznikly tyhle praktické návleky.
Hromady sněhu třeste se! Anebo radši, roztajte, ať můžou vylézt sněženky!Pokud by se Vám podobné návleky taky hodily, čtěte dál a můžete si je s námi ušít.

Co budeme potřebovat:
Šusťákovinu nebo jinou nepromokavou látku - na dětskou verzi 2krát 50x40cm.
Gumu – 6krát 30cm a 2krát 20cm, celkem tedy 2,2m


Z látky si nastříháme obdélníky a nachystáme si gumy. Ty dlouhé jsou do návleků a krátké pod podrážku. Tam by se hodila nějaká černá, ale když není, nevadí, poslouží i bílá.


Položíme si na stůl rubem nahoru obdélník látky (kratší strana je výška návleku) a cca ve 1/3 si přišpendlíme gumu.  Nechejte si kousek gumy trčet přes látku. Bude se nám to hodit, až budeme šít.


Látku s gumou dáme do stroje a při kraji si gumu k látce přišijeme. Gumu však musíme při šití maximálně natahovat a zároveň tahat i za ten kousek co nám trčí přes látku, jinak se nám látka pod patkou nepohne.  Natažená guma musí dosáhnout až na konec látky, pokud to tak není, budete muset ustřihnout delší kousek gumy.


Gumu k látce přišijeme i při druhém kraji gumy a takhle krásně se nám to zvarhánkuje.  Přečnívající kousky gumy ustřihneme.


Teď k sobě přišpendlíme kratší strany, líc meme venku a sešijeme je přímým stehem. Líc máme nelogicky venku, takže šev je vidět, ale hned to zase napravíme.


Šusťák se rád třepí a tak nezačištěné kraje úplně schováme.


Sešitý návlek obrátíme rubem ven a návlek ještě jednou sešijeme, teď už po rubu, takže na líci nic škaredého nezůstane. Švový přídavek z předchozího šití, zůstane uvězněný mezi těmito dvěma švy.


Do kolečka si sešijeme zbývající čtyři dlouhé gumky.


Návlek obrátíme rubem ven, kraj zahneme asi půl centimetru do rubu a prošijeme. Na přesnosti tolik nezáleží, bude to jen takový vymezovač při všívání gumky. Pokud máte na stroji volné rameno, určitě ho teď při šití použijte.


Na návlek si navlečeme gumu a celé to navlečeme na rameno stroje. Kraj návleku, který jsme si před chvílí začistili ohnutím, ještě jednou ohneme tak, aby nám ohnutí zakrylo celou gumu. Prošití, které na kraji máme, nám lícuje s hranou gumy. Vlevo od prošití, tak máme ještě dost místa na přišití ohybu. Vznikne, mám tak tunýlek, ve kterém je schovaná guma a odpadá dodatečné navlékání a zašívání. Při šití dávejte pozor, ať si nepřišijete i gumu. Stále ji udržujte za prošitím. To stejné uděláme se všemi konci návleku.


A teď už jen dolu přišijeme gumky pod podrážku. Nejdřív přišijeme gumu tak jak je na obrázku, pak ji ohneme směrem dolů a prošijeme ji ještě jednou. Schová se nám tak nezačištěný okraj gumky a bude směrovat logicky dolů.  Tak ještě si to 3x zopakujem na druhém konci a u další gumkya máme HOTOVO!


Pěkné tvoření.
b.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...