středa 27. února 2013

Jak udělat dlouhý šikmý proužek

Díky, že jste přišli. Máme nové stránky, tak Vás na ně nyní přesměrujeme...O šikmém proužku už jsme na našem blogu už psaly. Je to praktická věc, která se dá použít od začišťování krajů, přes zdobení i jako samostatná šňůrka. Prostě hodí se skoro na vše.


Jednobarevné šikmé proužky se dají koupit, ale vzorovaných nebo takových, jaký by se nám zrovna hodil v nabídce moc není. Takže si dneska jeden takový hooodně dlouhý vyrobíme.

Tak jdeme na to...


 Vezmeme si obdélník látky, ze které chceme proužek vyrobit a položíme si ho lícem nahoru na podložku. Já mám kus bavlny velký 72 x 88cm a udělala jsem z něj cca 16m šikmého proužku 18mm širokého.

Pravý spodní roh ohneme směrem nahoru a hranu kde jsou položené nůžky rozstřihneme. 

 Ustřižený roh vrátíme zpět, tak jak ležel a celý ho přesuneme doleva.

 Vznikne mám takovýto kosodélník.

 Roh překlopíme přes zbývající látku a hranu vyznačenou na obrázku sešijeme. Při šití si nastavte délku stehu na co nejkratší, ať se Vám proužek po rozstřižení nepárá.

 Vzniklý šev rozžehlíme a látku si položíme na stůl, tak jak je vidět na obrázku. Tedy lícem dolů a přišitá část je vpravo.

 Teď budeme trochu rýsovat. Na látku si narýsujeme pruhy, široké tak, jak chceme mít široký proužek v nezaloženém stavu. Já chci mít po založení proužek široký 18mm, krát 2 je 36mm. Na látku si tak narýsuji čáry ve vzdálenosti 36mm.

 Čáry si narýsujte na celou plochu látky. Poslední pruh Vám asi nevyjde přesně, ale to nevadí, stejně ho nakonec ustřihneme.
Teď si ještě uděláme vodorovné čáry na krajích. Vzdálenost od hrany je taková, jaký chceme přídavek na švy. U mě 7mm.

 Tady jsou v detailu vidět šikmé i vodorovné čáry.

Máme-li narýsováno, ohneme spodní hranu nahoru a špičatý roh přisuneme k hornímu rohu, tak jak to naznačuje šipka na obrázku.

 Srovnáme si k sobě hrany látky. Nepůjde vám to po celé délce hrany, aniž by se vám celá látka nemuchlala, to je normální nebojte, tak si zatím srovnáme jen kousek na začátku.

 A teď to důležité. Jak si k sobě srovnat narýsované linky. Průsečík, který vznikl první linkou a linkou u hrany (míří tam tužka) bude ležet na hraně spodní látky. Druhý průsečík bude lícovat s prvním průsečíkem na spodní látce, třetí průsečík s druhým atd.

Nejlépe si to srovnáme tak, že do průsečíku píchneme špendlík a...

 ... a na spodní straně musí špendlík taky projít průsečíkem. Pokud to tak nemáte, trochu si spodní látku posuňte, ať se vám průsečíky potkají.

 Takhle si postupně sešpendlíme celou hranu látky. Nemusíte kontrolovat všechny průsečíky, jen tak co třetí si propíchnětě, jestli vám to stále lícuje a kdyby se vám to začalo rozjíždět, trochu si to poupravte.

 Až budeme mít se špendlenou celou hranu, bude látka takhle nevzhledná a nepůjde srovnat, ale to nevadí...

 ...srovnejte si aspoň kousek na začátku a šup s tím do stroje. Hrany si k sobě přišijeme přímým stehem pěkně po narýsované lince. Až budete přejíždět přes ten první šev, dejte pozor, aby zůstal pěkně rozevřený, ať nedopadnete jako já. :-)

 Ušitý šev si opět důkladně rozžehlíme a látku si rovnáme, tak jak je vidět na obrázku.

 A teď už přijdou na řadu nůžky. Pěkně po lince, pořád dál dál si proužek nastříháme.

 Pokud radši řežete než stříháte, můžete zkusit, jestli vám to nepůjde rychleji s řezacím kolečkem a podložkou.

Když se vám bude zdát, že to snad nikdy neskončí, tak se už určitě budete blížit ke konci. Vpravo už budete mít hromadu proužku a bude vám zbývat rozstřihnout už jen pár centimetrů.

 Poslední pruh už nám při rýsování nevyšel dost široký, takže jej celý odstřihneme.

 A proužek je skoro hotový.

 Teď je potřeba ho zažehlit, abychom ho mohli používat. Vsuňte si konec proužku do zakladače...

 ... a žehlíme a taháme a žehlíme a taháme atd. Zase to bude dost nekonečná práce. :-)

 Je dobré si hned při žehlení namotávat proužek na kus kartonu, ať s zase zbytečně nezamotává a navíc se lépe stabilizuje jeho zažehlení, když v této poloze vychladne.


Tak, a máme HOTOVO! Před námi leží pořádný kus šikmého proužku nachystaného k použití.

b.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...