pondělí 19. května 2014

10 tipů jak si vybrat správný šicí stroj

Díky, že jste přišli. Máme nové stránky, tak Vás na ně nyní přesměrujeme...


Plánujete koupi nového šicího stroje? Nevíte jaký stroj vybrat, kolik do něj investovat, co by váš nový šicí stroj měl mít, aby splnil vaše očekávání, nebo naopak, co mít nemusí?

Pokud ano, pak si přečtěte našich 10 tipů jak si vybrat správný šicí stroj a zodpovězte si několik otázek, které vám k ideálnímu stroji usnadní cestu.

1.  Jak často budete šít?

Na začátku vaší cesty ke stroji si řekněte, jak často budete šít. Pokud chcete stroj používat jen příležitostně, ke zkrácení závěsů nebo drobným opravám, pak nemá smysl do stroje moc investovat. Dobře vám poslouží i šicí stroj základní řady, který umí látku sešít a začistit.

Plánujete-li šít častěji nebo dokonce téměř denně, pak je vhodné investovat do kvalitnějšího stroje, který vám poskytne nejen lepší komfort při šití a obsluze, ale také bude mít kvalitnější konstrukci, která vydrží i váš nápor.

2.  Co budete šít?

Při zodpovězení této otázky vám vypadne opět několik dalších indicii, které napoví pří výběru. Zamilovali jste se do patchworku? Pak nejspíš budete šít velké deky, které vyžadují dostatečný prostor pod ramenem šicího stroje, a praktický bude taky přídavný stolek, který usnadní manipulaci s velkými kusy ve stroji. Chybět by neměla ani možnost vypnout nebo zakrýt zoubky podavače látky, bez kterého nebudete schopní quiltovat (prošít ušitou deku).

Pokud máte v plánu šití převážně oděvy, pak na vašem stroji oceníte volné rameno, které umožní pohodlněji začistit rukávy a nohavice, v příslušenství by neměla chybět zipová patka a pružné stehy pro šití úpletů.

TIP: Napište si seznam funkcí a doplňků, které by neměly vašemu stroji chybět a pak je srovnejte s konkrétními vybranými modely, ten který jich bude mít většinu, by vám mohl vyhovovat.

3.  Váš rozpočet

Zamyslete se, kolik do stroje chcete nebo můžete investovat. Toto bude základní hranice, která vám značně zúží okruh, ze kterého budete vybírat. Máte-li v kapse ruličku s 15tis. nebudete se zdržovat procházením strojů za 3tis. a naopak.

Pokud zatím nevíte, jestli vás bude šití vůbec bavit a tak se vám do stroje moc investovat nechce, zkuste se nejdříve zeptat ve vašem okolí, jestli doma někdo nemá šicí stroj, který zahálí a který byste vy mohli provětrat. Vůbec nevadí, že to bude starší model, ty bývají mnohdy kvalitnější než novodobé stroje, jde o to vyzkoušet, zda se pro vás šití stane vášní a relaxací, do které má smysl investovat každou ušetřenou korunu nebo jen nutným zlem, při opravě rozbitých kolen vašich miláčků.

4.  Jakou značku?

Na trhu lze najít šicí stroje různých značek. Některé známějších (Singer, Pfaff, Janome, Brother), jiné méně (Elna, Bernette, Gritzner) a jiné známé spíše z jiných oblastí (Toyota, AEG, Husquarna). Značkový stroj není vždy zárukou lepší kvality, ale naštěstí ani ne vždy vyšší ceny. Přesto že od některých značek bych si koupila spíše myčku nádobí nebo zahradní sekačku, nelze ani tyto značky podceňovat a právě u nich můžete najít stroj, který vám padne do ruky. A jaký je tedy závěr? Dle mého názoru na značce příliš nezáleží. Jediné co nelze doporučit jsou no name stroje ze supermarketu, to bych asi neriskla.  

5.  Vybavení šicího stroje.

Vybavením stroje nemáme na mysli to, kolik umí stehů, poloh jehly a podobně, ale to, co ke stroji v jeho základní ceně dostane.

Pokud s šitím začínáte, pak základní výbavou a věrným společníkem vám v počátku bude kvalitní návod, nejlépe v češtině, pokud u šití neplánujete ještě procvičovat cizí jazyky. Je důležité, aby návod odpovídal vámi vybranému modelu, byl přehledný, popisoval základní části, příslušenství, druhy a použití dostupných stehu, vhodnost použití s různými látkami apod. To vše se vám v začátcích bude hodit a ušetří vám to čas strávený při vyhledávání informací na internetu.

Dále je fajn seznámit se s patkami, jaké jsou v základní výbavě, protože jejich dokoupení by mohlo cenu stroje navýšit. Neměla by vám chybět patka univerzální, zipová, na knoflíkovou dírku a často bývá v základní výbavě i patka na slepý steh. Dále se může hodit patka na všívání skrytého zipu, látací (prošívací), kráčející, teflonová, patka na přišívání knoflíků atd. Čím více tím lépe. Teď se vám bude zdát na co tohle všechno, ale až se se strojem seznámíte, pochopíte.   

Nesmí chybět cívky na spodní niť, aspoň 5ks a nebo si radši další dokupte. Není nic horšího než převíjet cívky, protože zrovna teď potřebujete růžovou nit a na cívkách žádná taková není.

No, pak už vás můžou mile překvapit další doplňky, jako je přídavný stolek, balíček jehel, dvojjehla, páráček, šroubováček a třeba pevný kryt stroje.

Srovnání základního příslušenství vám může pomoci při rozhodování mezi, ostatními vlastnostmi srovnatelnými, modely.

6.  Ovladatelnost šicího stroje.

Ovladatelnost - co si pod tímto termínem představit? Šlápnu na pedál a šiju. Ale bude mi stroj šít pomalu, když přišlápnu zlehka nebo hrkne tak, že sotva uhnu prsty? Je páčka na spouštění pakty po ruce, nebo si musím vykloubit zápěstí, abych ji nahmatala? Je navlékání nitě intuitivní, nebo při každém druhém navlékání udělám chybu? Není jehla špatně přístupná, takže každé navlékání jehly nití je hororem a radši vše šiji jednou barvou? To vše a celková ergonomie stroje by vám měla být příjemná a odpovídat vaším potřebám.

Ale nelekejte se, pokud jste doteď šily na stroji, který má páčku na spouštění patky vpravo a v obchodě vyzkoušíte stroj, který ji má vzadu, tak ho nezavrhujte jen proto, že patku vzadu nemůžete hned nahmatat. Je to otázka několika usednutí k novému stroji a zvláštní se vám najednou bude zdát patka vpravo u původního stroje. Na tyto detaily, pokud jsou jinak uživatelský příjemné, si člověk velmi rychle zvykne.  

7.  Vlastnosti šicího stroje.

Vlastnosti šicího stroje jsou nejdůležitější parametrem při výběru. Většina značkových i levnějších šicích strojů má kovové „vnitřnosti“, což je základ, aby stroj něco vydržel.

Levnější stroje bývají obvykle ovládány mechanicky, většinou otočnými kolečky a neumožňují tak vměstnat do stroje tolik funkcí jako stroje ovládané elektronicky, opatřené displejem a tlačítky. Na kvalitní i nekvalitní můžete narazit v obou skupinách. Pokud však nejste velký kamarád s počítači a moderními technologiemi, může pro vás být ovládání mechanického šicího stroje jednodušší.   

Dále můžeme stroje rozdělit podle druhu spodního chapače na stroje s chapačem vertikálním (kyvným) nebo horizontálním (rotačním). Oba plní stejnou funkci, jen k tomu používají jinou technologii. Jak název napovídá je vertikální chapač uložen vertikálně a provádí kyvný pohyb. Obvykle je k němu na stroji horší přístup než k chapači horizontálnímu, který je uložen horizontálně pod průhlednou stehovou deskou a provádí rotační pohyb. Jeho dostupnost umožňuje jednodušší výměnu cívky a vizuální kontrolu stavu spodní nitě, což se vždy hodí. Setkala jsem se s názorem, že v levnějších šicích strojích jsou rotační chapače méně kvalitní než kyvné, ale podložené toto tvrzení ničím nemám.

Aby vám stroj dobře posloužil, měl by mít několik základních stehů – rovný steh, klikatý (ideálně i klikatý trojitý na přišívání gumy), steh pro šití knoflíkové dírky a případně ještě i nějaký pružný steh. Dále se hodí rychloupínací systém výměny patek, volné rameno, zpětný chod, možnost šití dvojjehlou, nastavitelná délka a šířka stehu a změna polohy jehly. Dle mého názoru jsou toto základní funkce, které by váš stroj měl mít, pokud to s šitím myslíte trochu vážně. No v zásadě se obejdete i bez těch posledních dvou zmiňovaných, ale potěší.

Mezi další funkce, které určitě oceníte, ale bez kterých se obejdete, když výhody jejich používání nezažijete, patři možnost nastavení polohy jehly po ukončení šití v horní nebo dolní poloze, automatický odstřih nitě, navlékač jehel, automatické šití knoflíkové dírky, kolenní páka, automatická regulace napětí horní nitě atd.   
Čím více vlastností a funkcí, tím větší komfort vám při šití stroj poskytne, ale taky za tento komfort zaplatíte.

8.  Zajděte do obchodu a stroj si vyzkoušejte.

I když máte v plánu koupit si stroj přes internet, protože je tam levnější, udělejte si čas a zajděte do nějaké kamenné prodejny, kde se na šicí stroje můžete podívat a vyzkoušet si je. Vezměte si s sebou vzorky látek na vyzkoušení. Nejlépe to, co nejčastěji šijete… sendvič deky, více vrstev denimu, úplet atd. a na jednotlivých strojích si zkuste, jaký mají steh, jak se vám ovládají. Nechte si předvést navlékání nitě, výměnu a navíjení cívky, základní údržbu. Vyzkoušejte, zda lze pohodlně pedálem nebo nastavením stroje regulovat rychlost šití, dostatečnost osvětlení, intuitivnost ovládání a v neposlední řadě se vám musí vybraný stroj taky líbit. Vždyť spolu strávíte nejednu společnou chvilku.

9.  Porovnejte více šicích strojů.

Nekupujte hned první stroj, který uvidíte a vyzkoušíte, i když se vám bude líbit. Ten další, i když se vám na první pohled nezdá, se při šití může chovat lépe a vy budete překvapení. A pokud první vyzkoušený stroj nasadil laťku tak vysoko, že žádný z dalších zkoušených strojů ji nepřekonal, budete mít aspoň jistotu, že jste nesáhli vedle.

10.  Dostupný servis.

Jak už bylo řečeno v bodu u výběru značky, v každé kategorií šicích strojů můžete narazit na dobré i špatné kusy. Důležitější, než nápis na vašem budoucím stroji, je dostupnost servisu a náhradních dílů pro vámi vybranou značku a model. Vyberete-li si levný a neznámý šicí stroj, na kterém se vám pokazí nějaká drobnost, kterou nikdo neopraví, může se vám tento výhodný nákup prodražit.

Před konečným rozhodnutím si tedy ověřte, zda je v okolí vašeho bydliště dostupné servisní středisko pro šicí stroje vámi vybrané značky. O zkušenostech a poruchovosti vámi vybrané značky, se můžete poradit právě i na tomto servisním místě, kde může být názor objektivnější než v mnohých obchodech.Asi jsem vás nepotěšila, když jste v textu nenašli doporučí na konkrétní šicí stroj, ale mohu Vám s klidným srdcem říct a vlastně vás i uklidnit, že jsem se zatím nesetkala s šicím strojem, na kterém by se nedalo šít. J

Měla jsem možnost šít trochu více na šicích strojích značek Singer, Pfaff a Brother. Singer a Pfaff patřily do nižší řady, se základními stehy, jednoduchým manuálním ovládáním. S ničím nebyl problém, téměř vše, co jsem potřebovala, stroje prošily a práce s nimi mi dělala radost. Pak jsem měla možnost přičichnout ke stroji Brother vyšší řady, se všemi výše zmíněnými vychytávkami od automatického odstřihu až po kolenní páku. A jestli můžu radit, pokud nemáte v plánu takový stroj kupovat, tak si na něj nezvykejte, tyto příjemné vlastnosti stroje jsou značně návykové a těžko se jim odvyká. Co je však podstatnější, kvalita stehu se mi u tohoto dražšího stroje zdála horší, než u strojů základní řady, takže ani v tomto nemáte při vyšší investici jistotu.

Často se laik při výběru šicího stroje řídí počtem dostupných typů stehů. Pokud to není váš jednoznačný cíl, vyšívat na vaše díla kytičky, kudrlinky a písmenka, vystačíte si bohatě s 10 základními stehy a to že jiný model jich má 80 vás může nechat zcela klidnými.     

A malá rada na závěr:
Pokud to s šitím myslíte vážně, kupte si nejlepší šicí stroj, jaký si v danou chvíli můžete dovolit, uvidíte, že nebudete litovat.

Přeji vám při výběru šicího stroje šťastnou ruku a šijte s námi.
b.

9 komentářů:

 1. Stroj momentálně kupovat nebudu (s tím, co mám, jsem spokojená ;), ale musím vám za článek vyseknout poklonu: řekla bych, že se v něm podařilo krásně a srozumitelně zahrnout vše, co je při výběru stroje třeba :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Zdravím, také děkuji za článek. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že rada půjčit si od někoho stroj a zkusit to s tím, vůbec není špatná, nebo používat nejdřív nějaký "zděděný"... Také rada - pořídit si "nejlepší jaký v danou chvíli můžu" vůbec není od věci!!
  Ještě bych dodala (v článku to sice je, ale chtěla bych zdůraznit) - zpětný chod by měl být "napevno" zapínací. Na stroji mám páčku, kterou když držím, tak podavač (látka) jede dozadu, ale jakmile jí pustím, tak to zase jede dopředu. Na zapošívání je to jedno, to je pár stehů, ale třeba na obšívání něčeho, bych potřebovala tři ruce. Dá se bez tohoho přežít, ale hodila by se, nejsem nějaká velká švadlena, stroj mám spíš starší. Díky za tenhle i další články. Tony

  OdpovědětVymazat
 3. Díky moc za pozitivní ohlasy a hlavně za vaše postřehy a zkušenosti z praxe. Možnost zapnout zpětný chod natrvalo, by se někdy hodila, ale já jsem se asi ještě nesetkala se strojem, který by tohle uměl. Kdo máte doma stroj, který to umí?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravím, tak jsem to šla zkontrolovat obvolala a stará Veritaska ten "stálý" zpětný chod nemá, ale ještě starší šlapací stroj po babičce to má. Tak jsem myslela, že je problém v novějším stroji :)

   Vymazat
 4. Dobry den,
  moc hezky jste to napsala. Chci vas poprosit o radu, jak vybrat overlock. Nikdy jsem na overlocku nesila. Ale protoze chci mit hezky ukoncene svy, sit z upletu pro sebe a deti, rozhodla jsem se, ze si overlock poridim. Dulezity je pro mne zretelny manual, podle ktereho by jsem vedela, kde se da jaky steh pouzit, kde by byly obrazky stehu, jak napravit napeti, a pod. Zretelne pro laika. Cenove od 10 000 do 15 000 Kc, nejlip poloprofesionalni radu. Uz jsem oslovila par prodejcu, ale kazdy nabizi neco jine. Necham si poradit od zkusenych svadlen. Dekuji.
  S pozdravem,
  Emily

  OdpovědětVymazat
 5. Dobrý den Emily,
  rozsáhlé zkušenosti s oveloky různých značek bohužel nemám. Osobně mám základní overlok SINGER 14SH. Má všechno co jsem očekávala od oveloku – dvě jehly (možnost šít pouze i jednou), až čtyři nitě (možnost šití - 2, 3 nebo 4 nitě), ořez (možnost šít i bez ořezu), odnímatelnou základnu pro šití úzkých věcí (nohavic), základní příslušenství – český manuál (s obrázky a srozumitelným popisem), pinzetu, šroubováček, konvertor. Manuál popisuje šest typů stehů s použitím a nastavením na stroji.
  Když jsem si tento stroj pořídila, byla jsem nadšená a šila jsem na něm snad úplně všechny švy. I tam, kde to nebylo vidět :o))) Dnes jej používám, kde je funkčně potřeba (pružné švy) nebo kde potřebuji mít hezky začištěnou látku.
  Níže popisuji svoje „negativní“ poznatky, které Vám snad pomohou s výběrem. Nejnáročnější na celém stroji je výměna nití! Je super, že stroj má barevné schéma navlékání nakreslené na stroji pod krytkou, ale vždy sahám po manuálu, abych nitě navlékala krok po kroku. Málo kdy však po navlečení mohu hned šít. Stačí pouze jedna chybička (neprovlečené očko) a už se nitě trhají, cuchají…. a hledám chybu a seřizuji kolečka. Toto mě odrazuje a nitě měním pouze v případě nutnosti. Také šiji pouze se čtyřmi nitěmi a dvěma jehlami – používám jeden druh stehu. Můj stroj nemá žádnou sběrnou nádobku na ořezy, které padají na stůl a tvoří neposednou hromádku, která se často rozletí, přichytí na látku… Také led osvětlení je celkem slabé.
  Práce na overloku je trochu odlišná od klasického stroje. Co bylo pro mě nové: patku zvedat levou rukou (overlok nemá prostor pod ramenem pro prostrčení ruky :o)) a nezapošívání švů.
  Závěr – s vaším rozpočtem už si můžete pořídit stroj s navlékačem, takže by vám odpadly navlékací starostí, ale na běžné domácí šití si vystačíte i s levnějším modelem. Značku a typ vám bohužel neporadím, nejlepší je najít kamenný obchod s různými výrobci, kde Vám stroje ukážou a umožní Vám si je vyzkoušet a porovnat – příslušenství, zpracování manuálu, servis apod. Štastnou ruku při výběru! d.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na navlékání nití do overlocku můžu poradit fígl - když měním niť, konec staré nitě a začátek nové nitě svážu do maličkého uzlíčku, pak tu starou niť u jehly vezmu a pomalu tahám až uzlík dojede k jehle .... a mám navlečeno a správně:-))
   Ajka

   Vymazat
  2. Ano, tento postup mám popsaný také v manuálu od výrobce. Je u něj potřeba nastavit volič napětí nitě na nulu a poté protáhnout nitě celým strojem až k jehlám. Po protažení je nutné opět nastavit napětí nití. Při výměně nití tento postup používám, ale někdy se spodní nitě cuchají. d.

   Vymazat
 6. Ahoj, nejdříve bych chtěla poděkovat za moc hezký článek :-) užitečný jsem našla i u mého oblíbence: https://www.dtest.cz/clanek-1746/jak-vybrat-sici-stroj
  Snažila jsem se všechny informace vstřebat a aplikovat na svůj problém při výběru, ale i tak jsem nakonec usoudila, že pokusit se najít někoho s vlastní zkušeností, bude pravděpodobně nejvhodnější :-)
  Ráda bych švagrové zakoupila tento šicí stroj: http://eshop.anita.cz/prumyslove-sici-stroje/sici-stroje-podle-pouziti/sici-stroje-vyroba-galanterie/sici-stroj-garudan-gf-105-143-lm-komplet.html?force_sid=f0c238679c0cb1a995735b3890552bc7
  vybrala jsem ho, protože hledám stroj vhodný především pro šití závěsů, potahů, povlečení apod. a to pro švagrovou, která se touto prací živí. Chtěla bych stroj, s dobrým výkonem a životností. Předem děkuji za každou radu Petra H.

  OdpovědětVymazat

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...